tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Proměna

Potkáváme se na této stránce v mezičase, v období změn. Koronavirová izolace nám umožnila nahlédnout, jak moc záleží na prostředí a lidech, kterými se obklopujeme. Více než kdy jindy jsme schopni si uvědomit, co pro nás představují veřejné prostory a budovy. Místa, kde se obvykle setkáváme. Už víme, jaké je to být bez nich a bez kontaktu s ostatními. O to více je nyní můžeme ocenit.
V tomto vydání časopisu ASB jsou hlavním tématem právě veřejné stavby a projekty ve veřejném prostoru. Problematice veřejných prostranství a veřejnému sektoru se věnuji posledních patnáct let, a tak vás ráda provedu těmi nejvydařenějšími realizacemi z poslední doby nebo těmi, na které se můžeme těšit v budoucnu. Veřejné prostory a budovy jsou dokladem toho, že teprve vzájemnou spoluprací napříč obory může vzniknout něco kvalitního, funkčního, inovativního. I to nám potvrzuje koronavirová pandemie – sami bez pomoci ostatních mnoho nezmůžeme. Toto vydání je tak rovněž poděkováním těm, kteří se výstavbě pro veřejný sektor navzdory nejrůznějším překážkám věnují a kteří musí dnes a denně prokazovat schopnost vzájemné kooperace.
V rubrice Fokus se v rozhovoru s architektem Miroslavem Vodákem věnujeme kvalitě veřejných staveb a architektonickým soutěžím. Nad tím, co by pomohlo ke zkvalitnění výstavby pro veřejný sektor, se zamýšlejí tři úspěšní starostové měst a jeden architekt v Anketě.
Stále naléhavějším tématem se stává sucho, které dlouhodobě sužuje krajinu a města. Proto jsme ve spolupráci s Českou komorou architektů uspořádali na konci dubna kulatý stůl na téma Vegetační střechy, které jsou jedním z nástrojů, jak lépe hospodařit s dešťovou vodou. O své zkušenosti a plány se podělili přední architekti: Josef Pleskot, Zdeněk Sendler, předseda ČKA Jan Kasl, zástupci hlavního města Prahy, realizačních a developerských firem. Výstup nejdůležitějších myšlenek, které na on-line setkání zazněly, najdete v tomto vydání nebo si můžete pustit videozáznam na portále ASB.
Věřím, že pro vás budou inspirací také nové rubriky – v každém dalším vydání najdete tituly knih, které stojí za přečtení. Pozitivní a negativní počiny v architektuře hledejte pod názvem Plus Minus. A mladým tvůrcům budeme dávat příležitost v rubrice New Generation.
Těším se na setkávání s vámi nejen na těchto stránkách a přeji vám podnětné čtení.

Jolana Říhová

 

Fokus
■ Analýza: Architektonické soutěže
■ Rozhovor: Miroslav Vodák
■ Kulatý stůl: Vegetační střechy
■ Anketa: Kvalita veřejných staveb

Projekty
■ Doky budoucnosti v Rødbergu
■ Komunitní centrum v Mnichově Hradišti
■ Základní škola Říčany
■ Kostel v Neratovicích
■ Náměstí Míru v Tišnově
■ Park Střed v Mostě
■ Reality a investice

Realizace
■ Knihovna Oodi Helsinky
■ Základní škola Psáry
■ Mateřská škola Nová Ruda
■ Nábřeží řeky Loučné v Litomyšli
■ Radnice Městské části Praha 7

Interiér
■ Vstupní prostory Rudolfina

Design
■ Socha Na Horu
■ Designmix

Materiály, konstrukce
■ Krása betonu
■ Hliníkové fasády

Aktuality
■ Česká cena za architekturu
■ Superstudio 2020
■ Události
■ Knihy
■ Plus Mínus